Sikeres programozás foglalkozássorozatokat zártunk iskolánk Öveges diáklaborjában a Selye János Diáklaborhálózat programban. Czollner téri telephelyünk technológia termében három alkalmas kezdő és öt alkalmas haladó foglalkozássorozatot tartottunk párhuzamosan az érdeklődő diákoknak.
Az elemi alapoktól és jutottunk el a a kezdő csoporttal a vektorgrafikus programozásig, igazi workshop hangulatot teremtve délutánonként. A diákok számára ismert blokkprogramozásnál (mint például a Lego EV3) egy fokkal bonyolultabb vezérlési elvvel igyekeztünk munkára bírni eszközünket. A programozott eszköz iskolánk UNIMAT cnc gépe volt, melyből két darab áll rendelkezésünkre. A gép három tengelyen mozogva forgácsolja a munkadarabot az általunk megírt program szerint. Gyakorlatilag az ipari környezetben is használt nagygépek oktatási célú kistestvére az eszköz. A résztvevők gyorsan átálltak a papíron elképzelt és megrajzolt formáknak pontokból és vektorokból álló, koordináta-rendszerben való ábrázolására. Majd ebből jött létre ezek programnyelvi leírása.
A haladó CNC programozó foglalkozásokon nemcsak az alapvető G-kód programozással ismerkedtünk meg, hanem az Inkscape program használatát is elsajátítottuk. A vektorgrafikus tervek elkészítése után a szoftver ezeket G-kóddá alakította, amely esetenként több száz soros programokat is eredményezett. A Camotics segítségével megjelenítettük ezeknek az utasításoknak a virtuális előnézetét, majd szükség szerint módosítottunk az egyes elemek kimarásának sorrendjén.
Bogár-Szabó Ádám foglalkozásvezető