Április 16-án, szerdán rendezték meg Győrben a Kitaibel Pál Középiskolai Biológiai és Környezetvédelmi Tanulmányi Verseny döntőjét, melyre két csapatunk is bejutott.
A csapatoknak az elméleti feladatok helyszíni megoldása mellett a korábban absztrakt formában beküldött projektet is be kellett mutatniuk előadás formájában. A prezentáció bemutatása után a neves kutatókból és szakemberekből álló zsűri kérdéseire kellett válaszolniuk.
A verseny törzsanyagát az Állatvilág folyóiratban és TerraPlaza magazinban megjelent biológiai, környezet- és természetvédelmi tárgyú publikációk, továbbá a program honlapján előzetesen megadott, interneten elérhető cikkek, tanulmányok képezték, kiegészítve Kitaibel Pál és Gerald Durrell munkásságával, a nemzeti parkokra vonatkozó ismeretekkel, az év kiemelt élő (év fajai) és élettelen értékeivel, valamint ökológiai-környezetvédelmi témákra vonatkozó részismeretekkel. A gimnáziumi ökológiai tananyag mellett a sejtek, szövetek, növénytan, állattan, ökológia, etológia tananyag ismerete is elvárt.
A tizedik évfolyamosok kategóriájában Csibész Csirkefogók csapatunk országos második helyezést ért el. A csapat tagjai: Barina Lilla, Berta Eliza Jázmin, Szabó Andrea 10.c. Előadásuk címe: A növénytársulások pilisi lenje. Munkájukban a kihalás szélére került pusztai tölgyes élőhelyet és veszélyeztető tényezőit mutatták be, valamint a hozzá kötődő védett báránypirosító (Alkanna tinctoria) felvételezését végezték el a Strázsa-domb területén. Az egyedek felvételezése OpenBioMaps applikáció segítségével, mobiltelefonról történt. Adataik szinkronizálás után bekerültek a DINPI központi adatbázisába, így azonnal használhatóvá váltak a természetvédelmi kezelési munka tervezésekor és a hatósági munkában.
A tizenegyedik és tizenkettedik évfolyamosok kategóriájában Ugráló Békák csapatunk országos ötödik helyezést ért el. A csapat tagjai: Sipos Veronika, Kutasi Ferenc, Kürtösi Balázs 11.c. Előadásuk címe: Egy hangyányi segítség. Az erdőlakó kis vöröshangyák (Formica polyctena) védett fészkeivel kapcsolatban végeztek vizsgálatot Tass külterületi erdőkben. 66 darab fészket találtak, melyek térbeli mintázatát a QGIS program segítségével mérték fel és rajzolták meg. E síkidomok kiterjedéséből megállapították, hogy átlagosan mekkora táplálkozási terület tartozik a bolyokhoz. A táplálkozási terület kiterjedésének és a bolyok méretének összefüggését is vizsgálták.
Gratulálunk a csapatoknak nagyszerű eredményeikhez!
Kiss Ildikó