Gimnáziumunkban, 2025. március 15. és 20. között, fogadtuk a spanyolországi Soria piarista iskolájának 9 diákját és tanárnőjüket, Cristina Caballero Latorre-t. Mind a magyar és mind a spanyol csoport diákjai 2-3 éve tanulják az iskolai oktatás keretein belül a francia nyelvet, így ez a projekt a francia, mint közös munkanyelv köré épült. A projekt központi témájának címe a következő volt: "Az én városom, az én régióm." A iskolánkban töltött két nap során a munka ennek a mottónak a jegyében folyt.
Az első napon, intézményünk bemutatása után, a diákoknak lehetőségünk nyílt arra, hogy Kiss Ildikó biológia tanárnő vezetésével az Öveges Laborban egy izgalmas kísérletsorozatba is bekapcsolódhassanak. Majd francia nyelvórákon vettek részt a diákok. Elsőként ismerkedő, kapcsolatteremtő játékos feladatok következtek, majd a frankofón kultúra témakörében is bővíthették ismereteiket a diákok. Belgium fővárosával, Brüsszellel ismerkedhettek meg egy vetített képes előadás keretében, amit két diákunk, Ország Kitti és Csomor Laura tartottak. Majd városunk történetével és nevezetességeivel ismerkedtek meg a diákok szintén előadás keretében.
Másnap a projekt mottójához kapcsolódva, francia lektorunk, Manon Fort nyelvóráin Franciaország fővárosával, Párizzsal kapcsolatban szélesíthették ismereteik körét a diákok. Természetesen a spanyol diákok is készültek számunkra egy prezentációval, amelynek során bemutatták az észak-spanyolországi Soria városát és régióját. A kecskeméti Városháza dísztermét is megcsodáltuk, ahol Soós Zoltán tanár úr tartott a diákok részére idegenvezetést. A Városháza Látogatóközpontjának interaktív kiállítása és az ezt követő digitális városismereti kvízjáték nagy élményt jelentett a diákok számára.
Itt-tartózkodásuk során Budapestre is ellátogattunk, ahol a Budai várban tett séta után a Mátyás-templom történetével ismerkedtek meg a diákok, majd a pesti oldalon folytatódott a városnézés. Utolsó állomásként a Magyar Zene Házát kerestük fel, ahol a Hangdóm háromdimenziós terében Pierre-Auguste Renoir, francia impresszionista festőművész képei elevenedtek meg gyönyörűen megkomponált zenével kísérve. A Hangdóm második előadása, Szauer Dávid: Mestersége az intelligencia című videó montázsának középpontjában a mesterséges intelligencia és a művészetek kapcsolata állt.
A program csütörtökön délelőtt egy búcsúpartival zárult, ahol egy felelet-választásos kvíz keretében újra felelevenítettük a projekt során tanultakat, majd kihirdettük a digitális városismereti vetélkedő győzteseit. Végül Tassy Péter diákunk vezetésével népi muzsika és tánctanulás következett a vendégek elutazása előtt.
A fogadó diákoknak és kollégáknak köszönjük a segítséget!
Jerémiás Edit
Soós Zoltán