Nagykárolyban jártunk
2013. március 14-én délután 3 órakor indultunk útnak Nagykároly felé, az iskolai ünnepségünk után, melyben az utazó diákok egy része is szerepelt. A buszt 8 várakozással teli diák töltötte meg, a kísérő Lévai Zita tanárnő volt. Késő este érkeztünk a Líceum elé, ahol már nagyon vártak a fogadó gyerekek. Rövid üdvözlés után mindenki elindult a fogadó családokhoz a környező falvakba, illetve volt aki Nagykárolyban maradt.
Március 15-én havazásra ébredtünk, ami az aznapi programokat némileg módosította. Délelőtt a diákok órákat látogattak a társaikkal, az egyik osztállyal keresztúton is részt vehettünk.
Az iskolai ünnepség a díszteremben került megrendezésre, melyet az egyik társunk a következő gondolatokkal méltatott:
„Ott voltam szem és fültanúja, hogy a megbéklyózott testvéreink nagyobb hazaszeretettel bírnak, mint a csonkaországbeli társaik."
A műsort nagy átéléssel adták elő a diákok, a szavalatokat kisebb filmek szakították meg, melyekben a diákok nyilatkoztak, hogy számukra mit jelent a hazaszeretet, a szabadság és a Március 15-e.
A hófúvás miatt a városi szabadtéri ünnepségen nem vehettünk részt, helyette ellátogattunk a kaplonyi Ferences kolostorba, ahol izgalmas beszámolót hallgattunk a környék híres grófi családjáról a Károlyi grófokról. Ezután megcsodáltuk a grófi család kriptáját.
Szombati napunk úti célja: Nagyvárad, itt csatlakozott a csapathoz Nagy Attila igazgató úr is. Elsőként a Nagyváradi Bazilikát és kincstárát tekintettük meg, és ismertük meg történelmét.
Nagyváradi utunk második részeként, húsvéthoz kapcsolódóan részt vettünk a Jézus keresztrefeszítésével és mennybemenetelével kapcsolatos interaktív időutazáson. A rendhagyó utazás - húsvétra való készülődés - lehetőséget kínált számunkra, hogy lelkileg megtisztuljunk.
A vasárnapot részben a vendéglátó családokkal, részben a fogadó diákokkal közösen szervezett szabadidős programokkal töltöttük el. Volt aki kirándulni volt Szatmárnémetiben, s volt, aki népművészeti kiállítást nézett meg Börvelyben.
Hétfőn az utolsó ott töltött napunkon megnéztük a nemrég helyreállított nagykárolyi kastélyt, és a benne rendezett képzőművészeti kiállítást. Elsétáltunk a kastély előtti Petőfi szoborhoz, ahol egy rövid szavalat után koszorút helyeztünk el az iskola nevében.
Köszönjük szépen a Rákoczi Szövetség által nyújtott támogatást, az izgalmas programokat a szervező tanároknak, a fogadó családoknak!
A programban résztvevő diákok:
- Pataki Mária
- Torma Viktória
- Kiss Viktória
- Hatvani Péter
- Lelovics Máté
- Deli Noémi
- Tassó Zsófia
- Radics Veronika
Kísérő tanárok: Lévai Zita Mariann és Nagy Attila SchP