A Kecskeméti Piarista Gimnázium 10.c osztálya irodalomórai keretek között valósított meg újságírást és -szerkesztést. A téma a magyar felvilágosodás irodalma volt. A projektet 4–5 fős csoportokban végeztük el, minden egyes csoportnak volt egy-egy kisebb témaköre (pl. a felvilágosodás történelmi háttere, a magyar felvilágosodás jelentősége stb.), melyeket megadott szempont szerint kellett kidolgozni, így például meghatározott oldalszámot el kellett érni, hiszen az újságokban is meghatározott karakterszámok alapján írnak, „bele kell férni” egy adott oldalba, miközben az alapvető szövegszerkesztési elveket is gyakorolták. Az újságírás során természetesen figyelniük kellett a megfelelő szóhasználatra, a helyesírásra, ugyanakkor azt is feladatul kapták, hogy érdekességeket is keressenek, találjanak olyan tartalmakat a neten, amelyek a nagy elődök alakját, életművét hozza be és teszi aktuálissá.
A diákok a cikkeik mellé képeket is kerestek, hogy ezáltal is színesebbé tegyék az újságjukat, amely az ISSUU honlapján megtekinthető, és amely a Tsikorgó elnevezését kapta, amely egyszerre utal arra, hogy a közös munka az év végéhez közeledve már nehezebben ment, de ugyanakkor Csokonai Vitéz Mihály A méla Tempefői című befejezetlen szatirikus színdarabjának egyik szereplőjére is.
A feladatmegoldása komplex szemléletet követelt a fiataloktól, és általa jól meg tudott valósulni a tantárgyak közötti koncentráció (irodalom, magyar nyelv, történelem, földrajz, vizuális kultúra, illetve digitális kultúra).
Az alábbi képre kattintva megtekinthető az elkészült újság.