Töretlenül fejlődik a Média Műhely
2026. 05. 06.

A Média műhely második tanévében, a kezdeti tapasztalatokra való közös reflexió, tanulságok levonása révén számos fejlesztést hajtottunk végre. Mindezekkel célunk a Műhely pedagógiai hozzáadott értékének növelése, és a piarista pedagógia alapelveinek minél hangsúlyosabb érvényesülése volt, mely a szaktudás elsajátítása, az önismereti-, és a közösségi fejlődés lábain állva valósulhat meg.

A tanulásért való felelősségvállalás jegyében bevezetésre került a portfólió-rendszer. Minden Médiáknak a műhelyvezető által kiadott keretrendszer alapján meg kell alkotnia a tanévre szóló portfólió-céljait, melyek teljesítéséhez ezután online foglalható egyéni műhelyvezetői mentorációs célú konzultáció keretében segítséget kérhet. A célok között lehetnek egyénileg- és csoportosan megvalósítandó célok is. Fontos szempont volt, hogy a már második évüket kezdő diákjaink és a “Médiák-gólyáink” részére is teljesíthető, de inspiráló nehézségű kihívásokat tartogató tanulási környezetet biztosítsunk, ezért e két diákcsoport feltételrendszere eltérő: például a gólyák részére a képzés elvégzése kötelező, míg a másodévesek számára – révén korábban már elvégezték – ez pusztán lehetőség. A szemponrendszer szorgalmazza a közösségi projektekben való részvételt (pl. LauCast szerkesztőség, Patrocínium élő műsorfolyam, vagy éppen a készülő nagyjátékfilmünk), ugyanakkor elősegíti, hogy az elkészülő portfólió, elmélyülést igénylő alkotásaival valódi kiteljesedési lehetőséget biztosítson az alkotó diákok részére.

Az idei évben is megvalósult a Patrocínium kupa élő műsorfolyama. A nézettség a tavalyihoz hasonlóan alakult, ám az idei, továbbfejlesztett műsorunk a nézőkből nagyobb fokú aktivitást váltott ki. Idén már kommentárral és rendszeres, statisztikai adatokat elemző bejelentkezésekkel is kísértük a mérkőzéseket, illetve a továbbfejlesztett technológiai háttér révén nem volt szükség műszaki hiba miatti adásszünet beiktatására. Szintén jelentős fejlemény, hogy a műsor rendezését is, a többi feladatkörhöz hasonlóan, egy diákunk látta el. A műsorfolyam tanulsága volt számunkra, hogy fel kell készülnünk az élő közvetítés alatt esetlegesen előálló, váratlan nyilatkozatokra, megjelenésekre, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság közreműködésével hamarosan a médiaetika, médiajog területén is képződni fognak diákjaink. A diákok közvetítési munka során megszerzett készségeit idén intézményi tanúsítvánnyal ismertük el.

A csapat új tagjainak integrálódását és a közösségi kohézió erősödését elősegítendő, bevezettük a “másfélórázás” intézményét. Ennek lényege, hogy minden hónapban sorsolásra kerülnek a diák-párok, akik közösen, a következő húzásig, tetszőleges formában eltöltenek együtt másfél órát.

Azonos cél érdekében idén egy éjszakás csapatépítő iskolai bentalvást is szerveztünk. Ez remek lehetőséget nyújtott a kapcsolatok építésén, a csoportdinamika javításán túl arra is, hogy a mindennapok feszes tempójából kiszakadva, közösen kikapcsolódhassunk.

Az Intézmény stratégiai céljaként jelen lévő nemzetköziesítésbe is be tudtunk kapcsolódni. Ez egyrészt az egyes projektekben résztvevő médiás diákok által készített médiatermékek által, másrészt az idelátogató csoportok Média Műhelyben megvalósult foglalkozásai által valósult meg, de mindezeken felül idén egy önálló Erasmus-projektet is megvalósíthattunk “Creating Media Content” címmel, a spanyolországi Zaragozában található Piarista Iskolával együttműködésben. A fogadás és a kiutazás is sok hasznos tapasztalattal gazdagított Bennünket; az előállított médiatermékeken keresztül nem csak az átélt élményeinket, hanem az egyéni reflexióinkat, és az éppen a mobilitás alatt zajló Piarista Hivatások Hetéhez kapcsolódóan a szerzetesi és pedagógusi hivatások útjait, értékeit is bemutathattuk.

Iskolánk podcast műsorát, a LauCast-et immár Spotify-felületünkön is nyomon követhetik az érdeklődők. Az egyeztetések könnyítése céljából létrejött a LauKerekasztal, aminek keretein belül a diákszerkesztőség és az iskola vezetése egyezteti terveit. Elindult a LauBeat, amely egy könnyed infotainment talk műsorelemként fellélegzést és összegzést ad a műsor témáiról. A szintén frissen debütált LauTanári pedig a tanári karaktereket jeleníti meg, a hivatások történetét és jelenét bemutatva. A beszélgetések vezetői is az iskola tanárai, így egyfajta tanári kávéház jelenik meg a LauCast hullámain, kéthavonta. Mindezen felül a műsorgyártás szervezését a projektmenedzsment és a SCRUM módszertan elsajátítását követően a ClickUP rendszerbe szerveztük. Mindennek eredményeképpen a folyamatok ma követhetőek, rendszerezettek.

A Műhely falai között idén is megvalósul egy játékfilmfilm projekt. A tavalyi történet folytatása oly módon valósul meg, hogy a film önmagában is értelmezhető legyen, de a tavalyi mű keserű valóságát ellentételezve bemutassa: bár semmi nem fekete-fehér, minden alagút végén van fény. A film fejlesztési munkálatai során a készítők maguk is szerepekbe helyezkedve mély erkölcsi és hitbeli vitákat folytatnak, s a karakterek szemüvegén át értelmezik az élethelyzetek megoldási lehetőségeit. Fejlődés, hogy idén már jellemrajzok, profilok is készültek az egyes szereplőkről, s a fejlesztés munkálatait a Magyar Piarista Diákszövetség közreműködése által Ducki Witek filmrendező, az NMHH Partneriskola Program jóvoltából Novák Tamás filmrendező, valamint iskolapszichológusunk, Lukács Laura is segítették szaktudásukkal.

A Média műhely egyik fontos célja a konnektív működés, hogy a média tanulási folyamatokban való hasznosulása céljából az oktatási színtér minél több területén lehessünk jelen. Mindennapi működésünk része, hogy a megörökítjük, vagy ha kell, egyéb módon segítjük iskolánk eseményeinek szervezését. Ennek keretében felvétel készítésével segítettük a 9.b osztály március 15-i műsorának létrejöttét, illetve egyéni mentorálás keretében a 7. osztály iskolai farsangi táncot instruáló videójának megszületését. Filmet készítettünk a Selye János Diáklaborhálózat Zárórendezvényéről, és a gólyanapról is. A Rendtartomány többi médiás diákcsoportjával is keressük a kapcsolatot: részt vettünk a III. SzePi Filmfesztiválon, és tervezzük részvételünket a Tartományi Diákmédia-találkozón is. Konnektivitásként értelmezzük a piaci szereplőkkel való kapcsolatkeresést is. Ennek keretében üzemlátogatáson vehettünk részt a Kecskeméti Televíziónál, és a Rádió1Gong-nál; utóbbival a továbbiakban integráltabb formában is tervezzük együttműködésünket. Keressük a kapcsolatot a Rend többi iskolájának médiás csapataival is: tartományi szintű film projektbe kapcsolódtunk be a nyári római zarándoklat kapcsán, illetve tervezzük részvételünket az idei tartományi médiás találkozón is.

A csapat-identitást és terepi munkáink során való felismerhetőségünket, reprezentációnkat erősítendő, az idei tanév elején lehetőségünk nyílt csapatpólók kivitelezésére is. A pólók terveit a diákok a nyári szünet alatt készítették el. Hátoldalán megjelennek a közösség élete folyamán született szimbólumok.

A Média Műhely képzése is megújulóban van: a tavalyi tapasztalatokon okulva idén módszertani változatosság terén és a tananyag kiterjedtségében is jelentős változások történtek. A DaVinci Resolve szoftvercsomagot oktató képzési blokkokban a szoftvercég hivatalos tanúsítványaihoz igazítottuk a szakmai tartalmat, a módszerekben pedig egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a tanulói társas- és egyéni projektmunkák, mint beadandó feladatok. Utóbbiak esetén fontos szempont, hogy a technikai megvalósítás mellett a tartalmon, a közvetített értéken is jelentős hangsúly mutatkozik a kritériumokban, a pontozásban, s így az ehhez kapcsolódó formatív, szöveges oktatói visszajelzésekben is. A tanítás kooperatív jellege kiemelt célként jelenik meg, ezáltal a tanítás hatékonysága számottevően növekedett.

Az NMHH Partneriskola Program adta lehetőségekkel is élünk: két diákunk az idei évben kitüntetésben részesült, melynek révén színvonalas átadó ünnepségen vehettünk részt, illetve a cikkben már említett workshopok is a Program támogatásával valósulhatnak meg. Szakmai könyv beszerzésére is nyílt lehetőségünk.

A jövő tanévben tervezzük elindítani a tutor programot, melynek keretében az alapoktatásban intézményesített keretek között megvalósítjuk az idősebb és az ifjabb médiákok közötti tudástranszfert. Ezzel lehetőség nyílik arra, hogy a rendelkezésre álló oktatói erőforrást a haladóbb szintű képzésre hasznosítsuk, egyúttal az idősebb médiákok is fejlődhetnek tudásuk alkalmazásképességében és prezentációs készségüket tekintve egyaránt.

Elindult az eszközhasználati adminisztrációt, és egyéb ügyintézéseket, valamint a fejlesztés alatt álló tudástárat is tartalmazó weboldalunk, a kepimedia.hu. Ezt csak a Média műhely tagjai érik el, így biztonságos környezetet biztosít az információk tárolásához, megosztásához.

Az adattárolás diákjaink szorgalmas, kitartó munkájának eredményeképpen egy fájlszerver üzembe állítása révén egy fájlszerver létrejöttével jelentősen korszerűbbé, biztonságosabbá vált. A jelentős mennyiségű archív anyag, valamint a több személyes film projektek közös vágása is lehetővé vált e fejlesztés által.

A Média Műhely mindezek által idén még inkább arról szól, amire hivatott: közösségről, önismeretről és történetmesélésről – a történetek sokaságát pedig nem csak megörökítik, hanem diákjaink maguk is tevékenyen alakítják.

Tőzsér Márk
A Média Műhely vezetője

/sites/default/files/styles/tartalom_kep/public/2026-05/Weboldal_bori%CC%81to%CC%81%20%282560%20x%20715%20ke%CC%81ppont%29%20%282%29.jpg?h=fd8356a7&itok=Ix8-VUu0
Submitted by tozser.mark on