Május 11., hétfőn a 9.c osztály biológia tanulmányi területen tabuló diákjai kórházi skill foglalkozáson vettek részt. A program keretében a diákok megtekintették a Neurológiai és Stroke Osztály és a Központi Klinikai Laboratórium működését, majd a Skill Laborban az intenzív osztályon folyó munkát ismerték meg. Végül bónuszként megtekinthették a Versius robotot, mely egy újgenerációs, minimál invazív sebészeti robotrendszer.
"Az intenzív osztály vezető nővére tartott nekünk előadást arról, hogy hogyan gondoskodnak a betegekről. Elmondta, hogy mit kell tenni, ha egy idegent látunk rosszul lenni. Rögtön el kell kezdeni újraéleszteni, míg a mentők meg nem érkeznek. Bemutatta az áruházakban található újraélesztő készülék működését. Elmondta milyen szükségletei vannak egy kómába lévő betegnek, például a lélegeztetést, hogyan juttatnak táplálékot a szervezetébe, hogy mesterséges kóma közben mi történik a beteggel. Fontos a beteg mosdatása és a gyógytorna is." (Andrási Adél és Bacsó Vivien Cintia)
"A gyakorlatunk során volt szerencsénk megismerkedni a neurológia tudományának alapismereteivel. Az osztály főnővére, Erdős Beáta betekintést nyújtott a kórház gépeinek mindennapi használatába. Emellett az alábbi betegségekről is szó esett: ALS, epilepszia, stroke, pompe-kór, agyhalál. Fatalin Andrea neurofiziológus bemutatta a képalkotó gépek működését. Vezetésével lehetőségünk nyílt különböző készülékek tanulmányozására: EEG, EMG. Nagy megtiszteltetés volt a munkájukba belepillantani és a Kecskeméti Kórház Neurológiai Osztályán tapasztalatot szerezni." (Bajáki Adél Zoé, Balog Norina Jázmin)
"2026.05.11-én lehetőségünk volt megtekinteni a kórházban egy közel 1 milliárd forint értékű sebészeti robot bemutatóját. Az egyik orvos a 9. osztályos tanulóknak részletesen ismertette, hogyan működik a modern berendezés, és milyen műtéteknél használják. A bemutató során egy tesztműtétet is láthattunk, amelyen a robot pontosságát és fejlett technológiáját szemléltették. Nagyon érdekes volt látni, hogy az orvosok milyen modern eszközökkel dolgoznak a betegek gyógyítása érdekében. A szakember elmondta, hogy a robot segítségével biztonságosabbá és gyorsabbá válhatnak a műtétek. A látogatás sokunk számára izgalmas és tanulságos élményt jelentett." (Söröli Bercel, Tóth Lehel)
"A neurológia után a második állomásunk a Központi Labor volt, ahol a betegek vérével vizsgálatokat folytatnak. Elmondták, hogy a három ampullában mi különbözik: Normál, sárga kupakos: alvadt vér van benne, semmi nincs hozzáadva. A kék kupakos nátrium-citráttal volt bevonva arányosan. A harmadikban EDTA alvadásgátló volt. Teszteket folytattak különböző kisebb, nagyobb gépekkel és elmondták, hogyan működnek azok. Utoljára pedig vizeletmintákat mutattak, elmagyarázták, hogy melyik az egészséges, amelyik pedig nem, azt honnan lehet látni, mitől, milyen betegségből adódik." (Banka Beáta, Csincsák Liza)
"A Versius robotot arra tervezték, hogy segítse a sebészeket a laparoszkópos műtéteket .Nagyobb pontosságot és jobb irányíthatóságot biztosítva. A robot egyik legnagyobb előnye a kompakt és rugalmas kialakítása, amely lehetővé teszi, hogy különböző műtőkben könnyen alkalmazható legyen. A Versius segítségével csökkenthető a betegek műtét utáni fájdalma, gyorsabb lehet a felépülésük, és kisebbek lehetnek a műtéti hegek. További előnye, hogy ergonomikus támogatást nyújt a sebészek számára, csökkenti a fizikai megterhelést, miközben növeli a beavatkozások precizitását és biztonságát." (Ölvödi Réka, Szabó Panna)
"Az intenzív osztályról Dezsőfi Mónika vezető ápoló beszélt nekünk, kiemelte az elsősegély nyújtás és az újraélesztés fontosságát, mert minden perc számít. Emellett mesélt az intenzív ellátásról, hogy miképp ápolják a súlyos betegeket és hogy nem csak fizikai, hanem a mentális törődés is kulcsfontosságú. Megemlítette a szakma nehézségeit, kihívásait és azt is, hogy itt a munka csak csapatban történhet. De mégis azért mindig hozzátette, hogy ők nincsenek természetfeletti képességekkel felruházva, persze mindent megtesznek azért, hogy növeljék minden beteg esélyeit, de végsoron Isten dönt mindenről, ő képes csak a halál leküzdésére." (Bense Albert Dávid és Csehó Zsombor)
A neurológiai osztály vezető ápolója, Erdős Beáta beszélt arról, hogy hogyan gondoskodnak a különböző, kívülről észrevehetetlen, mégis komoly betegségekről. Mutatott eszközt, amivel a nyaki erekre lerakódott zsírt lehet vizsgálni kívülről. Bemutatta, hogy milyen eszközzel nézik meg a páciens agyhullámait és beszélt arról, hogy mit kell tenni, ha valaki hirtelen epilepsziás rohamot kap. Élőben láthattuk, az epileszia vizsgálatát kisgyerekeknél." (Hajma Bálint és Bándy-Horváth Felicián)
"A központi labor és annak bemutatása igen érdekes programnak ígérkezett számunkra. Nem mindennapos, hogy testközelből betekintést nyerhettünk az ehhez hasonló elemző laborok belsejébe, saját életterébe, és megfigyelhettük, hogyan dolgoznak itt az erre szakosodott szakemberek. A vér- és vizeletminták elemzésének folyamata sokkal összetettebb, mint azt először gondoltam. El tudnám-e képzelni, hogy valaha itt dolgoznék? A kérdés megválaszolása számomra nem egyszerű: talán igen, talán nem. Mindenesetre a bemutató mindenképpen érdekfeszítőnek bizonyult." (Mészáros János)