2025. 04. 05.

2025. március 24-30. között volt iskolánk vendége a rheinbachi Sankt Josef Gymnasium 10 fős diákcsoportja két tanárukkal. Franziska Gniewkowski tanárnő már negyedik alkalommal látogatott Kecskemétre, míg kollégája, Katja Mielnik-Schorn tanárnő első ízben járt Magyarországon.

A diákok a februári projekthéten Rheinbachban megkezdett közös munkát folytatták Kecskeméten: a projekt témája a médiahasználat, médiatudatosság, a média különböző formáinak (zene, animációs filmek, podcast, közösségi platformok) megismerése volt. Hogyan befolyásolja a média a döntéseinket? Vajon tényleg a figyelmünk a legértékesebb tulajdonunk? Mennyi időt szánunk a közösségi médiára? Mekkora a digitális lábnyomunk? Milyen különbségek jellemzik az egyes generációk médiafogyasztási szokásait? Milyen irányban változhat a média 20 év múlva? Ezekre a kérdésekre keresték közösen a választ diákjaink a hét során.

A hétfői érkezést követően a német vendégek megtekintették az iskolát, bepillantást nyertek a piarista rend magyarországi történetébe. 

Kedden Talmácsi József tanár úr vezetésével a város történetével és nevezetességeivel ismerkedtek a diákok, majd csoportosan fedezték fel Kecskemét történelmi belvárosát.

Ezután a Városháza dísztermének és a Látogatóközpontnak a megtekintése következett.

Délután a Kecskeméti Rajzfilmstúdióban az animációs filmek készítéséről láttak érdekes bemutatót a csoport tagjai.

Szerdán budapesti kirándulás színesítette a programot. A diákok A Magyar Zene Háza lenyűgöző állandó kiállítása után zenei workshopon vettek részt. Délután városnézés keretében a Mátyás-templomot, a Halászbástyát és a Budai Várnegyedet járták be.

Csütörtökön a podcast készítését próbálták ki a tanulók Tőzsér Márk vezetésével: a német és magyar diákok angol munkanyelven beszélgettek különböző, médiahasználatot érintő témákról, majd az elkészült hangfelvételek vágásával, szerkesztésével foglalkoztak. A Média műhely tagjai közül Tisóczki Márton és Gubicza Marcell segítette a csoport munkáját.

Ezután a diákok Talmácsi József tanár úrral csoportmunkában vizsgálták a közösségi média használatát, az ebből fakadó generációs konfliktusokat, negatív és pozitív kihívásokat, majd eredményeikről prezentációkat készítettek.

Délután az NMHH Bűvösvölgy Oktatóközpont munkatársának médiatudatosságról szóló interaktív előadását hallhatták tanulóink.

Pénteken a német diákok nyelvórákon vettek részt, majd a Leskowsky hangszergyűjteményben tettek látogatást.

Végül a heti munkát összegezve a diákok bemutatták egymásnak az elkészült prezentációkat. A projekthét a Talmácsi tanár úr vezette kvízjátékkal és közös pizzázással zárult. 

A hétvégét a német diákok a magyar családok vendégeként kirándulással töltötték.

Vasárnap délután német partnereink barátokként búcsúztak a magyar csoporttól. 

A magyar diákok a hét során mind a német, mind az angol nyelv használatában sokat fejlődtek, miközben médiatudatosságuk is megerősödött.

A rheinbachi gimnázium beszámolója a kecskeméti látogatásról itt olvasható.

Köszönet a fogadó családoknak, kollégáinknak és diákjainknak a program támogatásáért!

                                                                                                                                      Keresztes Anikó és Sipőcz Brigitta 

Submitted by sipocz.brigitta on