A harmadik évfolyam projektjének fókuszában a Hogyan kerül a kenyér az asztalra? kérdés áll. Ezen kérdés köré csoportosuló feladatokkal kell a gyerekeknek a héten dolgozniuk, hogy a kérdésre önmaguk megtalálják a választ a projekt zárónapjára.
Az első nap feladatai is igen sokrétűek és változatosak voltak a Miből készül a kenyér? kérdésre keresték a választ a gyerekek.
Csoportalakítás és a csoportszabályok megfogalmazása.
Kenyérrel kapcsolatos szólások és mondások értelmezése.
Képrejtvény, rajz készítése a mondásokhoz, szólásokhoz.
Mi van a gabonaszemekben? – kísérlet
"Amikor a búzát megőrlik, többféle anyag is a lisztbe kerül. A szem külső termésfala és a maghéj együttesen a korpa. Ez az emberi szervezet számára nem emészthető rostanyag, amely azonban az emésztőrendszer egészséges működéséhez szükséges. A búzaszem belső részéből készül a fehér liszt. A liszt keményítőből és egy fehérjeféleségből áll. Ezek fontos tápanyagok. A fehérje neve: sikér. A sikér vízben nem oldódik, de vízzel keverve nagyon rugalmas anyagot képez. A kenyér minőségét a lisztben lévő sikér határozza meg. A következő kísérletben megpróbáljuk a búzaszemekből kivonni a kenyérsütésnél oly fontos anyagot, a sikért.
1.Törjetek össze mozsárban 1 pohárnyi búzaszemet, amilyen finomra csak tudtok!
2. Az így kapott liszthez adjatok annyi vizet, hogy lágy tésztát legyen belőle. Gyúrjátok össze alaposan! Az így kapott tésztát tegyétek tiszta vízbe, és ott gyúrjátok tovább! Ezt az eljárást addig ismételjétek, amíg a víz tiszta nem marad! Vegyétek alaposan szemügyre a megmaradt anyagot! Írjátok le, hogy milyennek találjátok!
A kísérlet végén kapott anyag neve: sikér. Elsősorban ettől az anyagtól függ, hogy milyen minőségű kenyeret lehet egy lisztből készíteni. Amikor a kenyértésztát először összegyúrtátok, ezt az anyagot tudtátok a legnehezebben lemosni a kezetekről, mert nagyon ragadós."
A második nap feladataitról holnap mutatunk képeket.
Steixner Kata - Kovács Kriszta