Szegedi Tudós Akadémia
Végre elérkezett a várva várt alkalom, hogy továbbfejlesszük az eddig megszerzett ismereteinket. Március 21-én délután részt vehettünk egy fantasztikus laborgyakorlaton, Szegeden. Itt alkalmunk nyílt baktérium transzformációt végezni. Ez azt jelenti, hogy egy sejtbe új genetikai információ (DNS) kerül. Az új információ hatására a sejt egy olyan új tulajdonsággal fog rendelkezni, amely alapján azonosítani tudjuk, hogy a transzformáció bekövetkezett.
A transzformáció a biotechnológia sok területen használja, például a növények fagy- vagy szárazságtűrését lehet javítani ilyen módon. Másik lehetőség a bioremediáció, amikor módosított baktériumok bontják le az olajszennyeződéseket. A gyógyászatban a génterápia során genetikai betegségben szenvedő emberekbe genetikai transzformációval bejuttatják a betegség egészséges génváltozatát.
A transzformációs gyakorlat célja az, hogy baktériumba bejuttassuk a GFP génjét (Green Fluorescent Protein=Zöld Fluoreszkáló Fehérje). A GFP fehérje génje az Aequorea victoria csalánozóban található meg a való életben, melynek köszönhetően a medúza fluoreszkál és világít a sötétben. A baktériumok a transzformáció eredményeképp UV fénnyel megvilágítva szintén fényes zöld színnel fognak fluoreszkálni.
Ezek után egy színvonalas svédasztalos vacsorával láttak minket vendégül. Majd egy kerekasztal beszélgetésen vettünk részt, ahol a Szent-Györgyi programban lévő orvostanhallgatók osztották meg velünk tapasztalatainkat.
Március 22-én egy széles választékú reggelivel indítottuk a napot. Ezután energiával feltöltődve az emberi agy működéséről hallhattunk egy rövid tájékoztatót,hogy délután megérthessük a nagyérdemű professzor úr, Buzsáki György, világhíres agykutató előadását. Az ismertető után még részletesebben belemélyedhettünk a témába kisebb létszámú csoportokban. Ezeket a szemináriumi foglalkozásokat a Szent-György Vezető Tanárok vezetésével hajtottuk végre. A délutáni programra a József Attila Tanulmányi És Információs Központjában (TIK) került sor. Itt hallgathattuk meg Varró András és Bert Sakmann megnyitóját. Hegyi Péter előadásában a Szegedi Tudós Akadémia (SZTA) bemutatására került sor. Majd Bán Sándor ismertette az SZTA középiskolai programját. Berényi Antal bemutatta nekünk Buzsáki Györgyöt, és hamarosan elérkezett az oly régen várt előadás a kognitív tevékenység motorikus eredetének előadása. A New York Egyetem Idegtudományi Intézetének professzora kutatásban elért eredményeiért 2011-ben Brain Prize díjat kapott.
Este a Gálaműsor a Szegedi Nemzeti Színházban került megrendezésre. Több hagyományőrző táncegyüttes nyújtott nekünk kulturális szórakoztatást. A műsor után átadták a 2018 évi Talentum-díjat.
Ezúton szeretnénk megköszönni Kiss Ildikó tanárnőnek ezt a csodálatos, feledhetetlen élményt.
Kovács Anna Katalin, Mihalik Emőke, Sztakó Szilárd (10.c biológia tagozat)