2026. 02. 17.

 

A negyedik évfolyam diákjaival a honfoglalásunk témakörét jártuk körbe a projekthét során.

Mondákon keresztül dolgoztuk fel az ősmagyarság történetét az őshazából való elvándorlástól egészen a honfoglalásig.

Megismerkedtünk a magyarok öltözetével, a rovásírással. 

A jurtaépítésről filmet néztünk, majd nemezeléssel és a jurta vázának összeállításával jurtamakettet készítettünk.

A hittanhoz kapcsolódva: Elképzeltük, hogy 1100 évet visszautazunk az időben. Nincsenek kőházak, csak jurták. Este van, a jurtában ropog a tűz, és egy idős, bölcs ember (a táltos) mesélni kezd a világról… Mesél a Világfa felépítéséről, a Táltos titkáról, az ősmagyar hitvilág legfontosabb ünnepeiről. Beszéltünk még a „Magyarok Istene” és a Megtérés kapcsolatáról, valamint arról, hogy hogyan jutottunk el a Vérszerződéstől az Eucharisztiáig.

A honfoglaláskori gyermekek játékaiból a lányok „csontbabát”, a fiúk kartonból kardokat készítettek. Igencsak rácsodálkoztunk az „asztragalosz” játékra.

Meglátogattuk a Kecskeméti Városházát, ahol főként Székely Bertalan Vérszerződés freskóját csodáltuk meg. Élvezetes időt töltöttünk a látogatóközpont interaktív kiállításán is.

Foglalkoztunk a magyarok harcmodorával, harci felszereléseivel is, ehhez kapcsolódóan mindenki elkészítette a tarsolylemezét a saját mintáival.

Végezetül megismerkedtünk a honfoglalóink ételeivel, étkezési szokásaival. Finomságot is kóstoltunk: tejben kölest ettünk mézzel és aszalt gyümölcsökkel.

Submitted by csujane.julianna on