Látogatás a kórházban, a SKILL labor megtekintése
2024. 11. 10.

2024. november 6-án alkalmunk nyílt meglátogatni a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházat. 

A programokon csoportokra osztva vettünk részt, első állomásunk a Skill labor volt. Itt Kusztor Rózsa tartott egy szemléletes előadást a radiológia alapjairól és az osztályok munkájáról (CT, MR, MRI, ultrahangos vizsgálatok). A bemutató során olyan szemléltető eszközöket is megtekinthettünk, mint például az ólomköpeny, amely a káros röntgensugárzás ellen nyújt védelmet. 

Ezután a Központi laboratóriumba (általános és sürgősségi) látogattunk, ahol a vér- és vizeletvizsgálatok folyamataiba nyertünk betekintést. Különösen érdekes volt számunkra, hogy végigkövethettük, mi történik a vérrel a vérvételt követően. A vizsgálatok során a legtöbbször vérplazmára (szalmasárga, folyékony állagú) vagy vérsavóra (fibrinogéntől mentes vérplazma) van szükség. A vérplazma kinyeréséhez a vérmintát centrifugálják: a kémcsőbe véralvadásgátlót adagolnak, így elválasztható a vér alsó (sejtes elemeket tartalmazó) és felső (vérplazma) rétege. A vérsavó kinyerésénél szintén centrifugálást alkalmaznak, de ilyenkor véralvadásgátlót nem használnak, így a centrifugálás végére két fázis alakul ki: az alsó, vérlepényréteg, és a felső, vérsavó. Amennyiben a teljes vérmintát kívánják vizsgálni, centrifugálásra nincs szükség. A további vizsgálatokat úgynevezett analizátorok végzik, melyek képesek akár több száz mintát is rövid idő alatt elemezni. Ezek közül egyesek mennyiségi elemzést végeznek, míg mások minőségi vizsgálatokat hajtanak végre. Megtekinthettünk különböző vizeletminta kiértékeléseket is, melyeknek az alkotóelemeire rámutattak. Láthattunk bennük például laphámsejtet, vörösvérsejteket, fehérvérsejteket, kalcium-oxalát kristályokat is és elmondták, hogy ezek jelenléte milyen megbetegedésre utalhatnak. 

A nap végén a Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztályt Vakhal Zsuzsanna, a részleg vezető ápolója mutatta be számunkra. Lehetőségünk nyílt megtekinteni a Gyermek Intenzív és Újszülött részleget is. Az Újszülött osztályon megismertük az aranyóra utáni mérési-szűrési folyamatokat. 

Az egész napot nagyon élveztük, ugyanis sokak közülünk most ismerkedtek meg az egészségügy egy olyan ágazatával amellyel a jövőben szívesen elhelyezkednének, betekintést nyerhettünk abba a környezetbe, amelyben majd életünk nagy részét el szeretnénk tölteni. Ez az élmény visszaigazolást nyújtott számunkra, tovább erősítette céljainkat és elköteleződésünket. Amennyiben lehetőség adódik, jövőre is szívesen ellátogatnánk a kórházba, és megtekintenénk a Patológiai Osztályt, valamint gyakorolnánk a sebvarrást és a kanülözést is.

Ferentzi Éva és Papp Sára Amira (11.c)

/sites/default/files/styles/tartalom_kep/public/2024-11/20241106_090128.jpg?h=fc0a2335&itok=T_MBu_7b
Submitted by kiss.ildiko on