K e d v e s S z ü l ő k !
Szeretettel köszöntöm Önöket! Második kollégiumi hírlevelünk elején egy meghívást szeretnék tolmácsolni. Hamarosan elérkezik a Piarista Rend alapítójának, Kalazanci Szent Józsefnek ünnepe, és vele együtt a szokásos negyedévi fogadóórák. Mi, kollégiumi nevelők is tisztában vagyunk azzal, hogy mennyire fontos, hogy a szaktanárokkal tudjanak beszélni, mégis arra kérjük Önöket, hogy ha tehetik, keressék fel a kollégiumot is. Várjuk a személyes találkozást, hogy gyermekükről néhány szót válthassunk.
Az elmúlt két hónapról
A kirándulásunk remekül sikerült, amit nagyrészt kedves vendéglátóinknak köszönhetünk. Diákok és tanárok is jól éreztük magunkat, bár a túra tempója - nekünk, „véneknek" - egy kicsit gyors volt, sok szép pillanat emlékével tértünk haza. Köszönet minden segítségért, megértésért és anyagi támogatásért. Ez utóbbinak köszönhetően lehetőségünk nyílt arra, hogy a leginkább rászoruló diákok részvételi díját (így utólag) csökkenthessük.
Már most jelzem, hogy a második félévben szintén lesz egy hétvége, amikor a kollégiumi közösség erősítése érdekében itt marasztaljuk a diákokat, reméljük, hogy azon a közösségi hétvégén részt tudnak majd venni azok a diákjaink is, akik a kirándulásról lemaradtak.
Még az őszi szünet előtt a Diákönkormányzat társasjátékos, beszélgetős estét szervezett, melyet nagy örömmel fogadtunk, azt pedig, hogy a rendezvényen a kollégisták harmada önként vett részt, különösen nagy sikernek tartjuk. Reméljük, lesz folytatás.
A szünet után megemlékeztünk elhunyt tanárainkról és diáktársainkról. Gyertyát gyújtottunk azokért, akik egy hosszú, dolgos élet önfeláldozó szolgálata után mentek el, és azokért, akiknek fiatalon kellett távozniuk.
November havi kollégiumi szentmisénket tegnap este tartottuk a Szent Erzsébet templomban, most pedig a negyedik éve megrendezésre kerülő irodalmi teaházra készülünk, melyre november 27-én kerül majd sor. Ezen az estén - tanárok és diákok - kedvenc verseinket, novellarészleteinket olvassuk fel egymásnak, egy-egy csésze finom tea mellett.
Decemberben megünnepeljük majd a Mikulás érkezését, és a karácsonyt, de ezekről majd akkor írok részletesebben.
Szalagavató
Közeledik a szalagtűzés ideje. Az ünnep délutánján a hivatalos programot (szentmise, ünnepi műsor) vacsora követi. Az utóbbi években elterjedt a diákok között az a szokás, hogy a délután 5-től mintegy hat órán át tartó szalagavatót a város valamelyik szórakozóhelyén „after party"-val folytatják. Azon túl, hogy indokolatlannak és szükségtelennek tartjuk a túlzott mértékű ünneplést, hiszen a szalag feltűzése - véleményünk szerint - valaminek a kezdete, és nem a vége, azt gondoljuk, hogy diákjainknak nem kell a mai tizenéves korosztály szórakozási, kikapcsolódási szokásait kritikátlanul átvenni, és hogy a szülők és nevelők közös felelőssége, hogy hozzájárulunk-e ezen szokások kialakulásához, vagy rögzüléséhez. Ezért arra kérjük a 11. és 12. évfolyamos diákok szüleit, hogy tájékoztassák gyermekük csoportvezetőjét arról, hogy hozzájárulnak-e ahhoz, hogy gyermekük az éjszakát ilyen módon töltse el. A szalagavató után a kollégiumban a diákokat éjfélig, vagy reggel 6 órától tudjuk fogadni.
Szeptemberi hírlevelünkben már írtam néhány szót a kollégium működéséről - a jobb eligazodás érdekében, most következzen a hasznos információk sorának folytatása.
Tanulás a kollégiumban
A diákok otthoni elbeszéléseiből nem biztos, hogy kiderül, mikor milyen lehetőség van a tanulásra, és az esetleges gyengébb eredmény magyarázatánál is kézenfekvő a feltételek elégtelenségére hivatkozni, ezért fontosnak tartom leírni a valós helyzetet.
Délutánonként háromnegyed négytől kezdődnek a kötelező stúdiumok (háromszor 45 perc), melyeket a diákok egy része tanári felügyelettel 15-25 fős stúdiumtermekben tölt. Itt néma csendben kell dolgozni, a zaj nem nagyobb, mint az osztályteremben egy-egy nagydolgozat megírása közben. A diákoknak lehetőségük van arra is, hogy segítséget kérjenek egymástól, vagy a nevelőtanártól, illetve, hogy szükség esetén hangosan felmondják a leckét egymásnak. Ilyenkor engedélyt kell kérniük, és a nevelőtanár kiengedi őket egy üres hálóba, osztályterembe, vagy közösségi térbe. Azoknak a diákoknak, akik az idő múlásával kellőképpen megbízhatónak és önállónak mutatkoznak, a kilencedik évfolyam befejezése után lehetőségük van a szobájukban való tanulásra is. A kötelező stúdiumok kezdete előtt a lányoknak a felső tagozat könyvtárában, a fiúknak a kollégiumi könyvtár-olvasóban van lehetőségünk a csendes tanulásra. Vacsora után tartjuk a kollégiumi órákat (heti egy alkalommal), a kollégiumi szentmiséket (havi egy alkalommal, de negyedévente csak egyszer kötelező a megjelenés), a kollégiumi ifjúsági közösség alkalmait (negyedévente két-három alkalommal kell megjelenni), kulturális, és egyéb hagyományainkhoz kötődő rendezvényeinket. Ezeken kívül lámpaoltásig szintén biztosítjuk a csendes tanulás lehetőségét, ha valaki jelzi, hogy erre szüksége van.
A másnapi iskolai jelenlét minőségének érdekében nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a diákok időben ágyba kerüljenek, de abban az esetben, ha a délutáni tanulási idő valakinek (önhibáján kívül) kevésnek bizonyul, meg szoktuk engedni, hogy tovább fenn maradjon. A lámpaoltás utáni tanulási lehetőség hossza évfolyamonként változó, átlagosan 22.30-ig, 23 óráig tart. Ha még ez is kevés, fel lehet kelni korábban (kizárólag azoknak, akik ezt a szobatársak pihenésének zavarása nélkül meg tudjál tenni). Nagy előnye a kollégiumi létnek, hogy a stúdiumok kapcsán minden diák megtanulhatja a külső tényezők kizárását, a figyelme összpontosítását és azt, hogy megbízhatósággal, tartósan fegyelmezett magaviselettel nagyobb autonómiát vívhat ki magának. Ezért az előnyért sok kecskeméti diák is vállalja, hogy benn tanul a kollégiumban.
A tanulásra fordítható idő hosszát a szakkörök, edzések, fakultációk, különórák is befolyásolják, ezért ezekről is itt érdemes beszélni.
Kötelező elfoglaltságok (pl. fakultációk)
Általános gyakorlat nálunk, hogy ha valamilyen iskolai kötelezettség a délutáni pihenés (szabadidő, kimenő) idejére esik, a diákoknak lehetőségük van az első stúdiumot szabadon tölteni. Amellett, hogy úgy gondoljuk, mindenkinek szüksége van a délutáni tanulás előtt egy kis „szellőztetésre", pihenésre, mindig hangsúlyozzuk azt, hogy ezt a lehetőséget csak akkor vegyék igénybe, ha így is biztonsággal fel tudnak készülni a másnapi órákra. (A gyengén sikerült, vagy meg nem írt dolgozatok délutáni pótlásáért nem jár külön szabadidő!)
Szabadon választott elfoglaltságok (pl. edzések)
A Piarista iskola számtalan lehetőséget biztosít a sportolásra, sok diákunk pedig már azelőtt aktívan sportolt, mielőtt hozzánk jelentkezett volna, mégis úgy gondolom, hogy szülőnek és diáknak egyaránt tisztában kell lennie azzal, hogy ezekben az években a tanulás az első. A mindennapos edzések mellett csak igen kivételes képességű fiataloknak sikerül a tanulásban is kiemelkedően teljesíteni. Ha pedig az elvárásoknak való megfelelés kényszere miatt a diák kénytelen rendszeresen éjszaka tanulni, az semmiképpen nem válik a javára, akár otthon teszi, akár a kollégiumban. Ezért arra kérek minden szülőt, aki tudja, hogy gyermeke rendszeres elfoglaltságai tanulási időt érintenek, beszéljen az illetékes csoportvezető nevelővel, és állapodjanak meg abban, hogy milyen módon tudják a helyzetet megoldani. (A csoportvezető tanárok elérhetősége: kecskemet.piar.hu - kollégium - kapcsolat.)
Kecskemét, 2012. november 20.
Ábel István kollégiumvezető