Katalán vendégek a Piárban
2026. 05. 31.

Iskolánk számára különösen mozgalmas és élményekben gazdag hetet jelentett a katalán testvériskolából érkező diákok és tanárok fogadása. Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, március végén hatodikos évfolyamunkat 9 diák képviselte az Oloti Piarista Iskolában, amely program az ERASMUS Plus pályázat keretében valósulhatott meg. Ennek második lépéseként a katalán cserediákok érkeztek májusban hozzánk egy hétre, melynek célja egymás kultúrájának megismerése volt. „Cultural Exchange” program nevéhez hűen mindkét fél arra törekedett, hogy saját kultúrájának legszebb és legérdekesebb értékeit mutassa meg egymásnak.

A nálunk töltött napok során vendégeink bepillantást nyerhettek iskolánk mindennapi életébe és tanóráiba, emellett számos közös programon és foglalkozáson is részt vettek. A hetedik és nyolcadik évfolyam tanulóival közös testnevelésórák teremtettek lehetőséget az aktív ismerkedésre, míg az ötödik és hatodik évfolyam diákjai angol nyelvű programok keretében találkozhattak az oloti tanulókkal.

A hét során kiemelt szerepet kapott a kulturális és gasztronómiai ismerkedés is. A közös lángos sütés igazi élményt jelentett minden résztvevő számára, miközben a diákok a hungarikumokkal, híres magyar feltalálókkal és találmányaikkal is megismerkedhettek. Kodály Zoltán városában természetesen a zene sem maradhatott ki: vendégeink betekintést kaptak a magyar zeneoktatás hagyományaiba, és közösen próbálhatták ki a testdobolást, a népdaléneklést és a néptánctanulást is. 

A hon- és népismereti foglalkozások során magyar népviseletekkel és népi motívumokkal találkozhattak a résztvevők, emellett érdekes nyelvi felfedezésekre is sor került, amikor a magyar és a katalán nyelv közös szókincsét vizsgálták meg együtt. Az Öveges Laborban közös kísérletek tették még izgalmasabbá a tanulást, ahol magyar és katalán diákok együtt fedezhették fel a természettudományok érdekességeit.

A program részeként vendégeink egy egész napot tölthettek Budapesten is, ahol megcsodálhatták fővárosunk nevezetességeit, a Nyugatitól a "Kisföldalattin" és a Városligeten át egészen a Budai várig. Pestről hajón jutottunk át Budára, így a vízről is megcsodálhatták a város nevezetes épületeit. Az Alföld szépségét is igyekeztünk megmutatni vendégeinknek, így egy délutánt Bugacon töltöttünk az Aranymonostor Látogatóközpontban. Különleges élményt nyújtott a pusztában zajló régészeti ásatás, ahová lovasszekéren jutott el a csapat. Az éppen feltárás alatt álló, mintegy 800 éves maradványok között járva diákjaink testközelből ismerkedhettek hazánk történelmével.

A közösen eltöltött hét nemcsak új ismereteket és élményeket adott minden résztvevőnek, hanem barátságokat, közös emlékeket és maradandó tapasztalatokat is. Bízunk benne, hogy a hét mottójaként használt „Cultural Exchange” (avagy Kulturális csere) program tovább erősíti a két iskola kapcsolatát, és még sok hasonló találkozásra ad majd lehetőséget a jövőben.

/sites/default/files/styles/tartalom_kep/public/2026-05/IMG_20260518_104012_0.jpg?h=d47d271d&itok=5abjf-se
Submitted by boldis-molnar.anna on