Gimnáziumunk 15 diákja egy hetes mobilitás keretében a spanyolországi Pamplona városában járt, ahol megismerkedett a helyi önkormányzat felépítésével, illetve az Európai Unió működésével.
Az érkezést követő napokban egymás családjainak, kultúrájának megismerése, valamint a környék felfedezése volt a cél. A hétvégén sok közös élményt szereztek a diákok: voltak bowlingozni, focimeccsen, a tengerparton, múzeumban és az otthoni közös társasjáték sem maradhatott el. Mindemellett információkat szerezhettek az éppen akkor zajló U25 tüntetés miértjéről - ez kapcsolható az általunk feldolgozandó projekttémához is.
Hétfőn először egy applikáció segítségével csoportonként fedezték fel Pamplona nevezetességeit, majd Javier, a helyi idegenvezető vezette végig a csoportot a város történelmének főbb állomásain, miközben a régi várfalak mentén sétálva elevenedtek meg az egyes történelmi korok legfontosabb eseményei. A séta során újabb tüntetés szemtanúi lehettünk: nyugdíjasok egy csoportja a városháza előtt tüntetett a nyugdíjak alsó határának emeléséért, szép példát adva a szólásszabadság és a gyülekezési jog gyakorlására.
Az iskolába visszatérve a diákok fogadó társukkal közösen egy Pamplonát bemutató prospektust készítettek, amelynek segítségével hazatérve be tudják mutatni a várost diáktársaiknak.
A keddi napon a magyar diákok bemutatták előzetesen elkészült prezentációikat az intézmény összes osztályának. Mindeközben Szakálné Harkai Rita tanárnő történelemórát látogatott, ahol a reneszánsz művészet kialakulásáról és jellemzőiről tanultak a spanyol diákok. Ezután az iskola egy volt diákja - jelenleg megyei, korábban európai parlamenti képviselő - tartott előadást az Európai Unió felépítéséről és működéséről. Majd a diákok négy csoportot alkottak, és a tanult információk segítségével meg kellett valósítaniuk egy parlamenti vitát, amelynek központi kérdése az volt, vajon sikerülhet-e a benzines járművek kitiltása az EU-ból 2035-ig.
Szerdán látogatást tettünk a Városházán és a Navarrai Tartományi Parlamentben. Az idegenvezetés során megtekinthettük a város 6 kapujának kulcsát, Szent Saturnino ereklyéit, valamint megtapasztalhattuk egy sajtótájékoztató légkörét. A diákok megtanulhatták a Pamplona, illetve Navarra címerében található jelképek jelentését.
A Parlament épületegyüttesének legszembetűnőbb újításaként az üvegből készült átrium a közügyek átláthatóságát szimbolizálja. Az ülésteremben beülhettünk a képviselők helyére, ahol ízelítőt kaphattunk a törvényhozás menetéről és a kompromisszumos megoldások nehézségeiről.
Az utolsó napon a foglalkozásokat tartó tanárnő sajnálatos módon balesetet szenvedett, így a tervezett programok közül csak az Ifjúsági Segítő Központ látogatása valósult meg. A központ fő profilja az ifjúság közösségi életének elősegítése, amelyet ingyenes programok, kurzusok és önkéntes munkalehetőségek széles kínálatával valósítanak meg.
A délután folyamán a spanyol és magyar diákok közösen készítették el a magyar konyha specialitásait, amit a búcsúpartin jóízűen elfogyasztottunk.
A pamplonai csoport fogadására 2025. március 6 - 14. között kerül sor.
Szakálné Harkai Rita
Bukovszki Erika