2020. 03. 21.

Kedves Diákok, Szülők!

Miképp életünk megszokott normalitását, személyes és közösségi vallásgyakorlatunkat is jelentősen beszűkítette a koronavírus járvány megjelenése. Továbbra is tudunk otthonainkban szabadon imádkozni, Szentírást és más lelki könyveket/írásokat olvasni, vallásos műsorokat nézni TV-én, interneten, hallgatni rádióban, egyénileg elmélkedni..., nem tudunk viszont szentmisére menni, az Oltáriszentséget magunkhoz venni (áldozni), hagyományos formájában a bűnbánat szentségével élni (gyónni)... Mindezekkel kapcsolatban sok-sok új kezdeményezésről hallhatunk a sajtóban, médiában, az internet világában: online szentmise-közvetítések, imakörök/imaláncok, hittan órák, stb.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia néhány napja meghozott rendelkezései segítenek mindannyiunkat abban, hogy tájékozódjuk a kialakult helyzet adta új, nem szokványos lehetőségekkel kapcsolatban. E rendelkezések mellett folyamatosan megjelennek újabb információk is (piarista tartományi központ, piarista iskolák, plébániák,  lelkiségi mozgalmak, megyés főpásztorok üzenetei – hogy csak katolikus világunk néhány elemét említsük), melyek impulzusokat adnak, segítenek bennünket lelki életünk minél hathatósabb gyakorlásában, elmélyítésében. Egyáltalán nem kell minden kezdeményezésre reagálnunk, hisz a redelkezésre álló ideje mindenkinek véges. Leginkább azokkal érdemes élnünk, amik meglátásunk szerint lelki hasznunkra lesznek; és amik olyan vallási közösségektől, személyektől származnak, melyek jól ismertek, megbízhatóak számunkra. 

***

 Az alább, KIVONATOLVA ismertetett, a "SZENTSÉGEK KISZOLGÁLTATÁSA JÁRVÁNYVESZÉLY IDEJÉN" c. 650/2020. számú liturgikus melléklet az MKPK 637/2020. sz., 2020. március 17-én kelt rendelkezéséhez készült.  

A Magyar Katolikus Egyház szabályozások tekintetében a hatóságok előírásai, a szertartáskönyvek rubrikái, az Egyházi Törvénykönyv, az illetékes szentszéki dikasztériumok, továbbá a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) rendelkezései alapján cselekszik. Az illetékes megyéspüspök, illetve aki a jogban vele egyenlő elbírálás alá esik, amennyiben a jog engedi, a most következő szabályoktól eltérő rendelkezéseket is hozhat.

A NYILVÁNOS LITURGIÁK (szentmisék, zsolozsmák, keresztutak, litániák, rózsafüzérek, megáldások, ünnepélyes házasságkötés) 2020. március 22-től, Nagyböjt 4. vasárnapjától a rendelkezés visszavonásáig szünetelnek, beleértve magát a kezdőnapot is, hacsak az illetékes megyéspüspök ettől eltérő módon nem rendelkezett... A híveket arra bátorítjuk, hogy otthonról kapcsolódjanak be a szent cselekménybe. A televízióban vagy online közvetített szentmisék főleg vasár- és ünnepnapokon lehetőleg orgonával kísért szentmisék legyenek, amelyek éppen a sajátos – közvetített – részvétel miatt természetesen végezhetőek a nép részvételével bemutatott (cum populo) mise szövegeivel. Ha lelkipásztori szempontból alkalmas, tartható homília a szokott módon.

A közvetített misékben a miséző ajánlja a lelki áldozást, amely az áldozás egyik módja, amikor fizikai módon nem tudja valaki magához venni az Oltáriszentséget, de lelkileg mégis elnyerheti a szentáldozás kegyelmeit. Erre a saját áldozása után buzdítsa a híveket, elimádkozva velük például ezen imák valamelyikét: Jézusom! Hiszem, hogy jelen vagy a legméltóságosabb Oltáriszentségben. Mindennél jobban szeretlek és vágyom rá, hogy a lelkembe fogadhassalak. Mivel most nem tudlak szentségi módon magamhoz venni, jöjj, legalább lelki módon, a szívembe! Ne engedd, hogy elszakadjak Tőled!  Vagy: Uram, Jézus Krisztus, hiszek Benned, imádlak Téged és szeretlek Téged teljes szívemből. Bánom minden bűnömet, mert szeretnélek magamhoz fogadni a szentáldozásban, hogy Veled élhessek. Jöjj hát, ó Jézus, legalább lélekben költözz a szívembe és végy lakást benne örökre! A mi Urunk, Jézus Krisztus Teste őrizzen meg engem az örök életre! Köszöntelek, ó Jézus, az én szegény szívemben. Neked adom magamat egészen. Tied akarok lenni életemben és halálom után is. Ámen.

Követve az MKPK templomokra vonatkozó rendelkezését, amely szerint azok továbbra is nyitva állnak mint az imádság helyei, az alábbiakra fokozottan figyeljünk:

  • az MKPK 516/2020. sz., március 5-i rendelkezése értelmében a szenteltvíztartók továbbra is üresek;
  • közvetlen érintkezés kerülése (bőrkontaktus, túl közeli tartózkodás, kézfogás, ölelés);
  • a higiéniára való fokozott figyelem, gondoskodás az emberek által gyakran érintett felületek (kilincsek, ajtók, padok, korlátok, stb.) tisztán tartásáról és fertőtlenítéséről, minél rövidebb időközökkel;
  • kézfertőtlenítési lehetőség biztosítása.

AZ ÁLDOZTATÁS. Kivételes (és csakis kivételes esetben!) megengedett az áldoztatás, de csak a hatóságok által előírt higiéniai előírások betartásával. A lelkipásztor gondoskodjon az áldozó kézfertőtlenítéséről is. Az áldoztatás kizárólag kézbe történhet, a rövid forma szerint: · közgyónás · „Irgalmazzon nektek...” · rövid szentírási szakasz · az Úr imája (Mi Atyánk) · „Íme, az Isten Báránya...” 2 · „Uram, nem vagyok méltó...”  

A BŰNBOCSÁNAT SZENTSÉGE. A gyónás szentségének kiszolgáltatását az alább leírt formákban javasoljuk:

  • 1. Gyóntatószékben: A gyóntatószékben történő gyóntatás a rendelkezés életbe lépésétől kezdve egyáltalán nem ajánlott. Ha ez valamiért mégis sürgetően szükséges, illetve ha a gyónó képes a szokásos bűnvallomásra, a pap meggyóntatja őt az erre megfelelően felkészített gyóntatószékben (kézfertőtlenítővel és lefóliázott gyóntatóráccsal rendelkező gyóntatószék).
  • 2. Gyóntatószék nélkül: Amennyiben nincs gyóntatórács, amely fóliával van lefedve, úgy a gyónó és a pap kellő távolságban helyezkedjen el egymástól (1,5–2 m). Itt különösen javasoljuk a gyóntatást szabadtéren végezni. Ha ez nem megoldható, úgy a gyónó és a gyóntató viseljen maszkot, védőöltözetet.
  • 3. Általános feloldozással: Az MKPK fentebbi, március 17-én kelt rendelkezésével visszavonásig lehetővé tette az általános feloldozás megadását (CIC 961–963. k.) egyéni gyónás és bűnvallomás nélkül. Az általános feloldozásnak 4 feltétele van: 1. bűnbánat, 2. a bűnbánat külső jele, 3. elégtétel, 4. később pótolni kell az egyéni gyónást, ha erre alkalom adódik. Erre a feloldozást kérők figyelmét előzetesen fel kell hívni.
  • Amennyiben az általános feloldozás elnyerésére sincs lehetőség, abban az esetben a hívő azzal az elhatározással, hogy amint alkalma lesz rá, meg is gyónja bűneit, indítsa fel magában a tökéletes bánatot.

...

Budapesten, 2020. március 19-én, Szent József főünnepén A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Állandó Tanácsának jóváhagyásával

***

A fenti szabályozás az alábbi, hivatalos egyházi rendelkezések bővítménye, melléklete

  1. Az MKPK közleménye I. (március 13.) - Egyházi rendelkezések a koronavírus járvány Magyarországon való megjelenése miatt meghirdetett veszélyhelyzetben
  2. Az MKPK közleménye II. (március 17.) - Egyházi rendelkezések a koronavírus járvány Magyarországon való megjelenése miatt meghirdetett veszélyhelyzetben

 

***

Vallási életünkben kiemelten fontos a szentségekhez járulás mellett az IMÁDSÁG és a JÓCSELEKEDETEK területe. A járvány elleni teendők legfontosabb része az, ha betartjuk a járvánnyal kapcsolatos hatósági óvintézkedéseket. Továbbá az is fontos tere a cselekvésnek, hogy élethelyzetünk, életállapotunk szerint segítsünk a körülöttünk lévő rászorulókon. És messze nem utolsó sorban éljünk az IMÁDSÁG eszközével, melyben óriási erő van. Az egyéni ima is végtelen értékű, de ha lehet ilyet mondani, akkor még ennél is nagyobb jelentőségű a közösségi imádság. 

Befejezésül álljon itt Erdő Péter bíboros úr imádsága, melyet a mostani járvány kapcsán fogalmazott meg. 

 

Nagy Attila SchP lelkipásztori felelős

 

 

Submitted by nagy.attila on